Zanieczyszczenia powietrza

Biotechnologiczny plac zabaw z Warszawy inspirował na konferencji ONZ – redukuje poziom cząstek stałych aż o 80%

Biotechnologiczny plac zabaw z Warszawy inspirował na konferencji ONZ – redukuje poziom cząstek stałych aż o 80%
Biotechnologiczny plac zabaw z Warszawy inspirował na konferencji ONZ – redukuje poziom cząstek stałych aż o 80% Koncept pierwszego biotechnologicznego placu zabaw AirBubble, który przez

Biotechnologiczny plac zabaw z Warszawy inspirował na konferencji ONZ – redukuje poziom cząstek stałych aż o 80%

Koncept pierwszego biotechnologicznego placu zabaw AirBubble, który przez 6 miesięcy oczyszczał powietrze w Warszawie, został pokazany również w Glasgow, aby podnieść świadomość uczestników Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu o zanieczyszczeniach powietrza – największym na świecie środowiskowym zagrożeniu dla zdrowia. Choć place zabaw różnią się między sobą, to technologia oczyszczania powietrza przez mikroalgi pozostała bez zmian. Inicjatywa ma inspirować do podejmowania prostych działań pomagających oddychać czyściej, a także pokazywać, jak innowacyjna technologia oparta na zasobach przyrody może pomóc oczyszczać powietrze. Jak pokazują wyniki prowadzonych pomiarów, warszawska instalacja redukowała poziom cząstek stałych w obszarze placu zabaw aż o 80% [1]!

Zanieczyszczenia powietrza – najgroźniejsze dla dzieci

Według WHO aż 93% dzieci codziennie oddycha zanieczyszczonym powietrzem [2]. Nos jest jedną z pierwszych linii obrony, jeśli chodzi o filtrowanie zanieczyszczeń z powietrza. Dzieci w najmniejszym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, jednak to one są dużo bardziej narażone na jego negatywny wpływ niż dorośli. Poprzez szybsze oddychanie oraz rozwijający się układ odpornościowy, pochłaniają większą ilość powietrza w stosunku do ich masy ciała, przez co w przyszłości mogą odczuć skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

– Zanieczyszczenie powietrza to globalny problem zdrowotny, który się nasila. Niedopuszczalne jest, aby dzieci ponosiły jego skutki, mimo że w najmniejszym stopniu przyczyniają się do jego powstawania. Misją marki Otrivin Oddychaj Czysto jest pomaganie ludziom oddychać lepiej. Aby spełniać tę misję, stworzyliśmy instalację, która udowodniła, że nawet w samym sercu europejskiej stolicy, najmłodsi mogą cieszyć się zabawą na czystym powietrzu, a wszystko dzięki połączeniu najnowocześniejszych technologii z inspiracjami płynącymi z natury – mówi Farhad Nadeem, dyrektor marki Otrivin Oddychaj Czysto, inicjatora kampanii „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej”, w ramach której powstał pierwszy biotechnologiczny plac zabaw wykorzystujący oczyszczające powietrze algi – AirBubble.

A to już wiesz?  72% Polaków twierdzi, że zanieczyszczenia powietrza są jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia. To problem, który nie kończy się wraz z zimą.

AirBubble – z Warszawy do Glasgow, by oczyszczać powietrze, którym oddychają dzieci

COP26 – 26. konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu – zgromadziła tysiące naukowców, przedsiębiorców oraz działaczy proekologicznych, którym problem zanieczyszczeń środowiska nie jest obojętny. Odbyła się w Glasgow, które jest jednocześnie jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Wielkiej Brytanii. Właśnie podczas tego wydarzenia została zaprezentowana instalacja AirBubble. Wcześniej pierwszy tego typu projekt został stworzony w Polsce. Plac zabaw przy warszawskim Centrum Nauki Kopernik przez ostatnie 6 miesięcy cieszył się zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i dorosłych. AirBubble, wykorzystując moc mikroalg, które aktywnie filtrują i remetabolizują zanieczyszczenia oraz dwutlenek węgla w specjalnie przystosowanym środowisku, przyczynił się do zredukowania poziomu PM2,5 (cząstek stałych) o 80%, umożliwiając dzieciom oddychanie czystszym powietrzem [3].

Interaktywna wystawa w Centrum Nauki Kopernik

W ramach kontynuacji prowadzonej kampanii w Centrum Nauki Kopernik 4 listopada otwarta została wystawa edukacyjna. Tworzy ją 8 bloków tematycznych poświęconych problemowi zanieczyszczenia powietrza. Odwiedzający znajdą tam informacje o tym, jak interpretować wartości indeksu jakości powietrza (AQI), jak prawidłowo dbać o higienę nosa oraz jak w codziennym życiu przeciwdziałać narażaniu się na szkodliwe substancje obecne w atmosferze.

Dodatkową atrakcją jest zielona kamizelka, która bada częstotliwość oddechu dziecka. Wystarczy ją założyć i pobawić się jedynym z biotechnologicznych reaktorów – znajdujące się na niej czujniki zmonitorują cykl głębokiego oddychania, a interaktywna gra pozwoli sprawdzić poprawność oddechu. Na podstawie wykonanych analiz najmłodsi otrzymają instrukcje dotyczące technik prawidłowego oddychania.

Zwiedzanie wystawy jest możliwe w godzinach otwarcia Centrum Nauki Kopernik.

[1] Wynik uzyskany na podstawie pomiarów agencji PlumeLabs

[2] www.who.int/ceh/publications/air-pollution-child-health/en/

[3] Wynik uzyskany na podstawie pomiarów agencji PlumeLabs

Otrivin Oddychaj Czysto to izotoniczny roztwór wody morskiej, ułatwiający oczyszczanie nosa. Każde użycie delikatnie i naturalnie oczyszcza wnętrze nosa. Delikatne oczyszczanie jamy nosa podczas przeziębienia lub alergii wymywa nadmiar szkodliwych mikrocząsteczek takich jak kurz i pyłki. Produkt nadaje się do codziennego użytku i może być stosowany od 2. tygodnia życia lub w wersji z aloesem od 6. roku życia. Produkt jest dostępny w aerozolu 100 ml.

A to już wiesz?  72% Polaków twierdzi, że zanieczyszczenia powietrza są jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia. To problem, który nie kończy się wraz z zimą.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy