LIFESTYLE Uroda

Młodość spod lasera

Młodość spod lasera
Opalona, zrelaksowana, rozluźniona – o ile wypoczynek na słońcu przysłużył się twojemu samopoczuciu, promienie słoneczne mogły uszkodzić skórę. Lekarze coraz częściej proponują leczenie z użyciem nowoczesnych

Data publikacji: 2016-06-30
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Młodość spod lasera
Kategoria: LIFESTYLE, Uroda

Opalona, zrelaksowana, rozluźniona – o ile wypoczynek na słońcu przysłużył się twojemu samopoczuciu, promienie słoneczne mogły uszkodzić skórę. Lekarze coraz częściej proponują leczenie z użyciem nowoczesnych laserów.

Młodość spod lasera LIFESTYLE, Uroda - Opalona, zrelaksowana, rozluźniona – o ile wypoczynek na słońcu przysłużył się twojemu samopoczuciu, promienie słoneczne mogły uszkodzić skórę. Lekarze coraz częściej proponują leczenie z użyciem nowoczesnych laserów.

Dla wielu osób opalanie jest nieodłącznym elementem lata. Warto jednak pamiętać, że promieniowane słoneczne powoduje niewidoczne dla oka uszkodzenia skóry. Najbardziej szkodliwe są przenikające do jej głębokich warstw promienie UVA, które działają na komórki macierzy, nazywane fibroblastami oraz na białka macierzy, na przykład kolagen.

– Białka macierzy tworzą rusztowanie dla struktur skórnych. Pod wpływem promieni słonecznych ulegają zniszczeniu i fragmentują się. Uszkodzeniu ulega również DNA komórek skóry. W rezultacie procesy degradacji zaczynają przeważać nad procesami odbudowy, dlatego skóra szybciej się starzeje – mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej, w Centrum Medycyny Estetycznej
i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

 

Światło zaszkodziło, światło pomoże

Co zrobić gdy słońce zdążyło już poczynić szkody naszej skórze? Jedną z najskuteczniejszych metod opóźniania i odwracania procesów fotostarzenia jest laseroterapia.

– Laseroterapia to technologia, która cały czas się rozwija – lasery emitują coraz krótsze impulsy, są coraz bardziej precyzyjne. To pozwala redukować ryzyko efektów ubocznych i zwiększa komfort zabiegu, przez co lekarze chętniej po nie sięgają – mówi Dorota Kliszewska, ekspert technik laserowych w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Na przykład urządzenie IPL drugiej generacji Ellipse emituje długość fal pochłanialnych przez melaninę oraz hemoglobinę, podgrzewając je do odpowiednio wysokiej  temperatury. W wyniku powstałego kontrolowanego stanu zapalnego, oprócz redukcji skutków fotostarzenia, następuje wzrost elastyny i kolagenu. Wygląd ulega poprawie – skóra staje się napięta. Co istotne, zabieg z użyciem lasera Ellipse nie wyklucza z codziennej aktywności.

A to już wiesz?  Idealne ciało po ciąży – to możliwe! – rozmowa z ekspertami

Oda do młodości

Ciekawą propozycją są lasery frakcyjne. Na przykład urządzenie Pixel CO2 precyzyjnie indukuje w skórze strefy termicznych mikrouszkodzeń, co uruchamia silne procesy naprawcze, odbudowę kolagenu i namnażanie się nowych komórek. Na szczególną uwagę zasługuje również Renas. Laser tworzy miliony mikroskopijnych stref przegrzania. W rezultacie powstają mikrokolumny przegrzanych komórek, które ulegają złuszczeniu. Dochodzi do przemodelowania istniejącego kolagenu i stymulacji produkcji nowego białka w skórze właściwej. Podobnie, ale z większą intensywnością, działa laser Fraxel Re:store. – Bardzo ważne jest, żeby dobrać odpowiedni laser frakcyjny do danego typu skóry, nasilenia procesu starzenia oraz, co dla pacjentów jest bardzo istotne, możliwości ewentualnej rekonwalescencji – wyjaśnia ekspert. Na przykład po zabiegu z użyciem lasera Renas na drugi dzień można pójść do pracy. Po zabiegu z użyciem Pixel CO2 warto mieć tydzień wolnego od obowiązków.

Co ważne, lasery frakcyjne nie tylko poprawiają wygląd, ale również –jak dowodzą badania naukowe przeprowadzone przez naukowców z Korei Południowej – zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów skóry indukowanych promieniami słonecznymi.

 

Siła tercetu

Co ciekawe, lasery „współpracują” z innymi znanymi i cenionymi metodami medycyny estetycznej, na przykład z ultradźwiękami czy mezoterapią. Takie duety, a nawet tercety, działają kompleksowo i dużo szybciej niż tradycyjne zabiegi gwarantują oczekiwane efekty. Są cenione za jeszcze jedną zaletę – nie wymagają specjalnych przygotowań i długotrwałego okresu rekonwalescencji.

Ciekawą nowością jest połączenie bezkonkurencyjnej metody w nieinwazyjnej medycynie estetycznej – zabiegu Ulthera, ze sprawdzonym laserem frakcyjnym CO2. Całość zostaje wsparta osoczem bogatopłytkowym nowej generacji i-PRF.

– Zabieg Ulthera usuwa powstające z wiekiem zwiotczenia. To co wyróżnia metodę to delikatność wobec tkanek zewnętrznych – właściwy proces leczniczy zachodzi pod powierzchnią skóry. Z kolei „wsparcie” lasera frakcyjnego CO2 stymuluje powstanie nowego kolagenu. Osocze sprawia, że gojenie przebiega szybciej, a efekt odmładzania jest silniejszy – mówi Justyna Gwóźdź, fizjoterapeutka w Dermamed we Wrocławiu.

A to już wiesz?  Picie wody w trakcie diety – dlaczego warto o nim pamiętać?

 

Rewolucyjne odkrycie

Już wkrótce lekarze mogą zyskać nowe narzędzia w walce z fotostarzeniem. Grupa badawcza pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Pawła Surowiaka z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu odkryła, że w procesie fotostarzenia skóry bierze udział odczyn zapalny.

– Pod wpływem promieni słonecznych w skórze pojawia się białko COX-2 (cyklooksygenaza-2). Enzym odpowiada za powstawanie zaczerwienienia i obrzęku skóry, a także bólu i gorączki. COX-2 bierze udział m.in. w powstawaniu nowotworów złośliwych. Wszyscy znają go pośrednio – hamujemy jego aktywność zażywając popularne leki przeciwbólowe, jak ibuprofen, diklofenak i podobne – mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Surowiak, założyciel Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Jak chronić się przed przewlekłym zapaleniem skóry? Trzeba unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i stosować filtry UV (SPF 50). Dotychczas nie badano jednak substancji o działaniu przeciwzapalnym w profilaktyce objawów starzenia skóry. Pod tym względem odkrycie zespołu prof. Pawła Surowiaka otwiera nowe możliwości.

 

Więcej informacji: www.dermamed.com.pl

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Młodość spod lasera LIFESTYLE, Uroda - Opalona, zrelaksowana, rozluźniona – o ile wypoczynek na słońcu przysłużył się twojemu samopoczuciu, promienie słoneczne mogły uszkodzić skórę. Lekarze coraz częściej proponują leczenie z użyciem nowoczesnych laserów.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Uroda

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy