Rekonstrukcja uśmiechu

Rekonstrukcja uśmiechu odmładza i dodaje skrzydeł – na czym polega zabieg i co można zyskać?

Rekonstrukcja uśmiechu odmładza i dodaje skrzydeł – na czym polega zabieg i co można zyskać?
10 lat mniej po wizycie u dentysty! Rekonstrukcja uśmiechu odmładza i dodaje skrzydeł – na czym polega zabieg i co można zyskać? Stomatologia już od

10 lat mniej po wizycie u dentysty! Rekonstrukcja uśmiechu odmładza i dodaje skrzydeł – na czym polega zabieg i co można zyskać?

Stomatologia już od jakiegoś czasu przestaje kojarzyć się tylko i wyłącznie z zakładaniem plomb i leczeniem kanałowym. Współcześni dentyści coraz częściej stają się specjalistami także w dziedzinie stomatologii estetycznej, która ma na celu przywrócenie zębom ich naturalnego piękna. Zabieg rekonstrukcji uśmiechu skierowany jest właśnie do tych osób, które chciałyby poprawić swoją aparycję, czuć się pewniej i wyglądać o kilkanaście lat młodziej. Dlaczego kompletne i zdrowe uzębienie to gwarancja młodego wyglądu, na czym polega rekonstrukcja uśmiechu i w jakich przypadkach warto się na nią zdecydować? Podpowiadamy.

Co to jest rekonstrukcja uśmiechu?
Na początek wyjaśnijmy, czym tak naprawdę jest rekonstrukcja uśmiechu. Nie istnieje jedna definicja, która mogłaby ściśle określić, czym jest rekonstrukcja uśmiechu, gdyż wszystko zależy od stanu uzębienia konkretnego pacjenta. – wyjaśnia Romana Markiewicz-Piotrowska, lekarz stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz. Niektóre osoby zgłaszają się do nas, gdyż doskwiera im brak jednego lub większej ilości zębów, inne nie są zadowolone z ich koloru, jeszcze inne chciałyby poprawić ich kształt, ustawienie i długość, a nawet wykonać plastykę dziąseł. Przyglądamy się z uwagą każdemu przypadkowi i staramy się indywidualnie dopasować rozwiązanie do każdego klienta.

Proces rekonstrukcji uśmiechu może składać się z kilku etapów i czasami rozciąga się na kilka dni lub nawet tygodni. To dlatego, że wszelkie korekty estetyczne muszą być dokonane dopiero po całkowitym wyleczeniu zębów, ewentualnym leczeniu kanałowym, założeniu niezbędnych plomb, czy regeneracji kości. Kiedy zęby są już całkowicie zdrowe, można przejść do planowania zabiegu rekonstrukcji uśmiechu. Dzięki nowoczesnym przyrządom (skaner, odciski zębów, drukarka 3D) współczesna stomatologia jest w stanie przygotować model nowego uzębienia dla pacjenta tak, aby ten mógł się z nim dokładnie zapoznać, a nawet przymierzyć i ocenić, jak się w nim czuje. Projekt musi współgrać z naturalną fizjonomią twarzy, dlatego stomatolodzy często oprócz zdolności technicznych i merytorycznych muszą posiadać także zmysł artystyczny, aby obiektywnie ocenić, czy dany model harmonijnie komponuje się z twarzą pacjenta. W zależności od zapotrzebowania przygotowywany jest plan interwencji, który obejmuje takie zabiegi jak higienizacja, wybielanie, założenie licówek lub bardziej inwazyjne metody rekonstrukcji uśmiechu, np. założenie aparatu ortodontycznego, odbudowanie zębów na implantach, czy regeneracja kości. Przyjrzyjmy się pokrótce najpopularniejszym z tych zabiegów.

Licówki, implanty, a może wybielanie? – zabiegi w ramach rekonstrukcji uśmiechu
Higienizacja to pierwszy krok do efektywnej rekonstrukcji uśmiechu. Polega na usunięciu kamienia nazębnego, osadów i nalotów, z którymi nie jest sobie w stanie poradzić szczoteczka, czy nić dentystyczna. Zabieg ten, nieinwazyjny i bezpieczny, składa się ze skalingu, który usuwa kamień, piaskowania polegającego na wyeliminowaniu osadów, polerowania, czyli wygładzania powierzchni zęba oraz fluoryzacji mającej na celu wzmocnienie odporności zęba na próchnicę. Higienizacja jamy ustnej w pewnym stopniu przyczynia się do wybielenia zębów, jednak nie poradzi sobie z niektórymi przebarwieniami. Wtedy do gry wkraczają techniki wybielające, które do poprawy koloru zębów najczęściej wykorzystują zimne światło specjalnych lamp.

Czasami jednak pacjenci chcą zmienić nie tylko barwę swojego uzębienia, ale także ich kształt. Przyczyną może być tu diastema, czyli przerwa między górnymi jedynkami, ukruszenie części zęba, niejednolita wysokość zębów lub niezbyt udane wypełnienie. W takich przypadkach rekonstrukcja uśmiechu polega na założeniu licówek, czyli cienkich płatków, które zakłada się na przednią lub boczną stronę zęba. W zależności od pożądanego efektu pacjent może zdecydować się na materiał akrylowy lub kompozytowy – te tworzywa są dość tanie, a licówkę z nich wykonaną można założyć już na pierwszej wizycie, jednak rezultat, który się uzyskuje, nie jest najwyższej próby. Najczęściej wybieranym tworzywem jest porcelana, która jest dość trwała (utrzymuje się na zębie nawet do 18 lat), pięknie odbija światło i zapewnia naturalny efekt. Jednak pacjenci, którzy marzą o naprawdę spektakularnych rezultatach oraz o bardzo długiej trwałości materiału powinni zdecydować się na licówki pełnoceramiczne. Ten materiał gwarantuje najwyższą jakość oraz estetykę, która spełni marzenia nawet najbardziej wymagających klientów i odmłodzi uśmiech nawet o kilkanaście lat!

Licówki zakłada się na istniejące, wyleczone zęby. A co jeśli zęba brakuje? Wtedy jednym z najlepszych rozwiązań jest założenie implantu. Zabieg polega na wkręceniu śruby, która zastąpi korzeń zęba oraz korony, która będzie imitowała sam ząb. Ze wszystkich rodzajów ubytków funkcjonalnych i estetycznych to właśnie brak jednego lub kilku zębów jest najgroźniejszy. Dlaczego?

Zęby odgrywają znaczącą rolę w fizjologii człowieka – dzięki nim możemy przeżuwać pokarm i uzdatniać go do połknięcia. Są niezbędne w procesie mowy – odpowiadają za wyraźne wypowiadanie słów i zapobiegają wysuwaniu się języka poza jamę ustną. Oprócz tego odpowiadają za kształt naszej twarzy i stanowią rusztowanie dla jej mięśni, podtrzymując je i zapobiegając wiotczeniu skóry. Jeśli brakuje nam jednego lub większej ilości zębów, pojawiają się zmarszczki, skóra pozbawiona podparcia traci napięcie i zapada się, a profil z młodzieńczego zmienia się na starczy. W takiej sytuacji nie pomogą kremy przeciwzmarszczkowe, ani nawet botoks. Jedynym rozwiązaniem jest interwencja stomatologiczna, która przywróci twarzy właściwe proporcje i zahamuje niebezpieczne zmiany, które pojawiają się wskutek ubytków. – wyjaśnia Romana Markiewicz-Piotrowska.

O jakich konkretnie zmianach mówimy? Przewlekły brak zęba wiąże się z atrofią, czyli zanikiem kości w obrębie szczęki lub żuchwy. Dzieje się tak dlatego, gdyż kość nieobciążona, czyli nieużywana w procesach rozdrabniania pokarmu, po prostu zanika. W wyniku tego procesu pozostałe zęby przechylają się w stronę ubytku, ich korzenie się odsłaniają, a twarz traci proporcje i wygląda na dużo starszą, niż jest w rzeczywistości.
Podsumowując, zdecydowanie się na implant jest w stanie wyrównać proporcje twarzy, odmłodzić ją i naprawić zmiany, który zaszły w jej wyglądzie na skutek ubytku jednego czy większej ilości zębów. Rekonstrukcja uśmiechu opierająca się na leczeniu implantologicznym to jeden z najlepszych sposobów na przywrócenie twarzy młodego i świeżego wyglądu.

Jakie zalety niesie rekonstrukcja uśmiechu?
Nie jest tajemnicą, że promienny uśmiech to najlepsza wizytówka każdego człowieka. Zdrowe, białe i równe zęby są symbolem młodości, witalności i profesjonalizmu. Nie dziwi więc fakt, że braki w uzębieniu mogą przekładać się na niższą samoocenę, trudności w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich i niechęć do wystąpień publicznych. Dzięki rekonstrukcji uśmiechu mięśnie twarzy zyskują podparcie, co zapobiega tworzeniu się zmarszczek i wiotczeniu skóry. Profil twarzy jest jędrniejszy i wyraźnie zaznaczony.

Oprócz aspektu wizualnego rekonstrukcja uśmiechu przynosi szereg korzyści także, jeśli chodzi o funkcjonalność jamy ustnej. Dzięki zębom odbudowanym na implantach możemy cieszyć się smakiem ulubionych dań, nie mieć problemów z poprawnym wymawianiem głosek i nie musieć martwić się o kleje i skomplikowaną higienę protez. Wart wzmianki jest także aspekt ekonomiczny – w dłuższej perspektywie rekonstrukcja uśmiechu jest bardziej opłacalna niż doraźne, pojedyncze naprawy zębów, które trzeba powtarzać co roku. Rekonstrukcja uśmiechu to inwestycja na lata – w dobre samopoczucie, urodę, pewność siebie, ale przede wszystkim w nasze zdrowie.

Ekspert:
Lekarz dentysta Romana Markiewicz – Piotrowska z Kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz Stomatologia Mikroskopowa. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, odbyła staż w Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej. Doświadczenie zdobywała między innymi we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych. Przez lata pracy zdobyła szeroką wiedzę w dziedzinie protetyki, implantoprotetyki, endodoncji oraz stomatologii zachowawczej, ucząc się od najlepszych dentystów na świecie. Ukończyła również podyplomowe studia z dziedziny coachingu zdrowia.